This web page is created within BALTICS project funded from the European Union’s Horizon2020 Research and Innovation Programme under grant agreement No.692257.
July 30, 2018
Astronomi, kas veic supernovas pētījumus, ieguvuši pārsteigumu, atklājot, ka viens no supernovas sprādzieniem, patiesībā ir zvaigzne, kas izvilkta ar supermasīvu melno caurumu. Šī reta zvaigžņu nāve, kas pazīstams kā plūdmaiņu pārtraukums (tidal disruption event – TDE), rodas tad, kad supermasīva melnā cauruma gravitācija sadala gabalos zvaigzni, kas atradusies pārāk tuvu masīvam briesmonim.
Sākotnēji pētnieki novēroja sadūrušos galaktiku pāri, kas pazīstama kā Arp 299, gandrīz 150 miljoni gaismas gadu no Zemes. Šī kosmosa platība ir tik bagāta ar supernovas sprādzieniem, ka tiek saukta par “supernovas rūpnīcu”. Tomēr 2005. gada janvārī pētnieki atklāja spožu infrasarkano staru izstarojumu no vienas no šīm galaktikām, un tā paša gada jūlijā no vienas un tās pašas vietas parādījās jauns atšķirīgs radiosignālu avots.
Nākamās desmitgades laikā komanda turpināja novērot radiosignālus, izmantojot metodi, kas pazīstama kā ļoti garas bāzes interferometrija (VLBI). VLBI ietver vairāku teleskopu attālinātu koordināciju visā pasaulē, lai noteiktu laiku koncentrētos uz vienu radio avotu. Šī metode nodrošina ārkārtīgi augstas izšķirtspējas attēlveidošanu, pētot radio avotu kosmosā, sniedzot pētniekiem detalizētus datus par TDE. Novērojumiem izmantoja teleskopus Eiropas VLBI tīklā (EVN) un Ļoti garas bāzes masīvu (VLBA), savukārt savāktie dati tika korelēti VLBI ERIC (JIVE), Nīderlandē un Ļoti liela masīva ( VLA), ASV.
Email: virac@venta.lv
Phone: +371 63629656
Excursion:+37129230818
Inzenieru street 101, Ventspils,
LV-3601
LATVIA
Thank you for your message.
We will contact you as soon as possible.
Sorry, an error has occurred.
The message could not be sent.
Please try again or send a message to virac@venta.lv by own e-mail adress.